Aktif Ziyareti 1
Dn Tekil 15
Bugn Tekil 11
Toplam Tekil 37169
IP 3.233.219.101
 
 
 
 

NIGDE

Untitled Document
Un ve Ekmek Sektr Tusaf Kongresinde Bulutu
 

     Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), kuruluunun 10. yl program çerçevesinde "Buday, Un ve Ekmek: Dünü, Bugünü ve Yarn" Kongre ve Sergisi ile un sanayicileri, tüccarlar ve tedarikçileri, deirmen makinaclarn, laboratuvar tedarikçilerini, ekmek ve dier frnclk mamulleri üreticilerini, finans sektörünün temsilcilerini, ve kamu ve özel sektörden çok deerli akademisyen ile uzmanlarn bir araya getirdi. Düzenlenen Kongre ve Sergide 21 ülkeden 780 ulusal ve uluslararas delege arland.

 

Güncel konularn irdelendii oturum ve toplantlarda, bilimsel veriler ve piyasa gerçeklerinin nda bilgileri tazelemek amacnn yan sra, mevcut ve potansiyel ticari ilikileri güçlendirmek, yeni balar kurmak ve endüstrinin tüm aktörlerinin bir araya getirilmesi hedeflendi. Bu amaçla "Budayn Dünü Bugünü ve Yarn","Un Sanayisi ve Gelecek Vizyonu"ve "Dengeli Beslenmede Ekmein Yeri" bilimsel oturumlar düzenlenip, ulusal ve uluslararas boyutta ticari oturumlar ve ikili görümeler organize edildi.

Kongre açl konumasn yapan TUSAF Bakan Erhan Özmen, TÜK verilerine göre, ülkemizin 2013 yln 2,1 milyon tonu akn un ihracat ve yaklak 950 milyon dolar gelirle tarihi bir rekorla kapattn belirterek, Türkiye'nin ihracat yelpazesini daha da geniletmek adna ticari ilikiler gelitirilmesi ve yeni pazarlarn kefedilmesi gerektiini kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Mesut Köse, kongrede yapt konumada, un sektörü açsndan bakldnda un ihracatnda ülkemizin vasat seviyelerden 2013 yl sonu itibariyle dünya liderliine yükselmesinin gurur verici bir baar olduunu belirterek "bu baarda imzas bulunan herkesi yürekten kutluyorum." ifadelerini kulland.

TAM TAHIL KULLANIMI KANSER ÖNLÜYOR

            Kongrede yaplan konumalarda, tam tane tahllarn kullanlmas ile; vücut arl ve obezitenin kontrol altna alnmas, hipertansiyonun önlenmesi, kalp hastalklarnn azaltlmas, metabolik sendrom ve diyabetin önlenmesi, baklk sisteminin güçlendirilmesi, baz kanser türlerinin önlenmesinin mümkün olduu anlatld.

Konumaclar, genel kannn aksine, ekmek tüketiminin obezite ile ilikilendirilmesinin yanl olduunu vurguladlar. Tahl ve ekmek tüketiminin fazla olduu Fransa ve talya gibi ülkelere göre tüketimin daha az olduu ABD' de obezite sorununa daha fazla rastlandn belirten uzmanlar, en önemli besin maddesi olan ekmein yasakl olduu popüler diyetleri tavsiye etmediklerini söylediler.

Buday ve tahllarn genetik olarak deitirildikleri, obeziteyi destekledikleri, allerji ve çölyak hastalna neden olduklar, diyabete yol açtklar, beyin çalmasn olumsuz yönde etkiledikleri, bamllk yaptklar iddialarn doru bulmayan uzmanlar, yaplan aratrmalarda alerji oranlar bakmndan; buday ve ürünlerinin, süt, yumurta, yer fst gibi gda maddelerinden daha az alerji riski tad belirttiler.

Kongrede Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ni (Adana BTÜ) Gda Mühendislii Bölümü'nden Doç. Dr. M. Sertaç Özer temsil etti. - ADANA

Kaynak:www.sondakika.com/