Aktif Ziyareti 1
Dn Tekil 15
Bugn Tekil 11
Toplam Tekil 37169
IP 3.233.219.101
 
 
 
 

NIGDE

Untitled Document
Halen Kepekli Ekmee Dnemedik...
 

Erciyes Üniversitesi Tp Fakültesi ç Hastalklar Ana Bilim Dal Öretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Keletimur: 
“Genelde kepei ayrlm beyaz undan yaplan ekmek tercih ediliyor. Halbuki,kepekli ekmek hem bol miktarda vitamin içeriyor hem de sindirim yollarn rahatlatyor.Kepekli ekmek, sadece kilo sorunu veya eker hastal gibi rahatszlklar olanlar için deil, bir salk sorunu olmayan tüm insanlar için faydaldr.”

Sindirimi kolay olan kepekli ekmei tercih edenlerin bol miktarda vitamin aldn da anlatan Prof. Dr. Keletimur, Türkiye'de ortalama günde kii bana düen 350 gram ekmek tüketiminde genellikle kepei ayrlm beyaz undan yaplan ekmein tercih edildiini söyledi.

Prof. Dr. Keletimur, "kepekli ekmek salk açsndan daha faydaldr. Çünkü, salk açsndan çok faydal vitaminler içeren budayn besin deeri, öütülme srasnda d kabuunun kepek olarak ayrlmas nedeniyle azalyor" dedi.

Kepekli ekmein neden tercih edilmesi gerektiini, Keletimur u sözlerle açklad:

"Buday, salk açsndan yararl olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor. Bu maddelerin daha çok younlat ksm olan budayn d kabuu, un yapm srasnda ayrtrlyor ve bu yüzden ekmein besin deeri düüyor. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepekli ekmein tercih edilmesi daha salkl".

Prof. Dr. Keletimur, "kepekli ekmei, eker hastalar,kilo sorunu olanlar, mide ve barsak rahatszl olanlar tarafndan daha çok tercih edilmesi gerekiyor" dedi.

Rejim yapanlar tarafndan daha çok tercih edilen kepekli ekmein herkes tarafndan tüketilmesi öneriliyor.

KAYNAK: GIDA RAPORU